2022-2023 Academic Catalog 
    
    Oct 02, 2022  
2022-2023 Academic Catalog

Advisory Boards



Associate Science Nursing and Bachelor Science Nursing

Marlene Gammon Aushton Kim Poe
Kathy Bailey Angela Reed
Timothy Bess Angela Riveria
Landon Blankenship Kim Rotenberry
Stephanie Compton David Rumley
Emily Elkins
Daniel Shelford  
Oretta Hubbard Janet Shrewsbury
Jenny Lilly
Kristy Shrewsbury  
Jennifer Matherly Janice Smith
Carol Miler  Angel Sylvester
Mark Pickett  
 

Humanities Advisory Committee

Vain Colby Linda Hoagland
Doug Dillon Samantha Perry
Craig Hammond Chandler Swope
Charity Holman Tammie Toler

Educational Personnel Preparation Advisory Committee (EPPAC)

Dharshna Arachchi Ted Lewis Gail Rozzel
Amanda Banks RodneyMontgue
  Shelia Sargent-Martin
Ashley Bowen Jodi Oliveto Terene Stiltner
Bethany Corner Bonnie Reese Darrell Thompson
Tamara Ferguson
Rhonda Rogers  
Elizabeth Walters
Teresa Guill    

The W. Paul Cole, Jr. School of Business

W. Paul Cole, Jr Kitt McCarthy Kim Ross
Bill Cole Kristine Price  Jim Spencer
Charlie Cole Dane Rideout  
Tom Cole B.J. Roland  
Brandon Goins Pete Romano  

Civil Engineering Technology

Brad Ayers Matthew Peters John Tuggle
Jennifer Belcher Stephen Steele Jeff Wyrick
Lance Morgan Jeremiah Tuggle  
     

Computer Science

Beverley Atwell Sean McReynolds Delano Sweeney
Craig Martin Brent Murphy Kevin Tilley 
Aaron Galligher    

Electrical Engineering Technology

Glen Brinson Seth Comer Cory Nunn
Ricky Catron
Randy Lester  
Don Schellenberg
 
Charles Coleman
Nelson Linkous  
  Randall Wood
Charles W. (Chuck) Cardwell Jody Lusk  
Charles Coleman  
 
   

Engineering Management

Brandon Dunn Robert Martin Sam Wolford
Frank Jenkins Jim Spencer  
Kevin Law Chris Wickline  

International Initiatives Advisory Board 

Jeff Disibbio Cecil Marson Steven Rowe
Jim Ferguson Kitt McCarthy Jim Spencer
John Feuchtenberger Joe Manzo Pete Sternloff
Thomas F. Gambino Sharron Rowe Marvin Woodie

International Studies Advisory Committee

Candice Helton John O’Keefe Stephen Spence
John C. Law Jigar V. Shah Daniel Villanueva
Michael Maxey    

Mechanical Engineering Technology

David Downard Kevin Law
Shannon Remines  
Ken Harless Thomas O’Quinn Eugene Samson
Barry Jones John Pelts  David Williams

Applied Science Advisory Committee

Walid Azzo Debbie Currey                                    
Ashleigh Freeman Kelsey Hobson

Radiologic Technology

Afzal Ahmed Kara Hicks Walt Smith
Susan Almond
Angela Lambert  
Sherri Snead
Amy Atwell Ted Lewis Jason Stafford
Katherine Belcher Salina Meadows Leta Vestal
Andrew Burleson Lisa Moten Shelley Oakes Vest
Jennifer Collins Sonia O’Dell
Brad Williams  
Kama Ellison Amanda Quesenberry Jermy Willis
Robin Gibson Sarita Rhonemus Ethan Hill, Student Rep.
Vanessa Godfrey
Justin Rohlf  
Sherry Finley, Student Rep
Karen Harper
Jennifer Shelton  
 
Ken Hatfield    
Melissa Haye   .